Den matek

Den matek, ostatně jak je tomu každým rokem, připadá na druhou májovou neděli a my si tak máme možnost připomenout ty nejdůležitější ženy v našem životě, bez kterých bychom tady s jistotou nebyly. Můžeme vyjádřit naše city, na které po celý rok v tom životním kalupu zapomínáme.

Ví však některá z vás, jak tento významný den vznikl? To a mnoho dalších zajímavostí, které by Tě ani nenapadly v souvislosti s Dnem matek, se dozvíš na dalších řádcích tohoto článku.

 

Kdy?

Mateřství i ona síla ženského těla a jeho unikátní schopnost přivést na svět nový život se v různých podobách slaví již po celá staletí. Staří Řekové slavili svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey, vedle nich římským předchůdcem toho svátku byla oslava mateřství zasvěcena bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a budoucích rodiček.

Za první myšlenkou pravidelných mezinárodních oslav stála Anne Marie Jarvisová, která je rovněž považována moderní společností za zakladatelku tohoto svátku. Poprvé ho oslavovala v roce 1907 v kruhu svých nejbližších jako mši za svou matku. Bojovala za to, aby byl tento den uznán za oficiální svátek a to se také stalo o několik let později. V roce 1914 tento svátek oficiálně vyhlásil americký prezident jako národní svátek napříč celou Amerikou.

Do Československa se Den matek dostal o něco málo později v roce 1923 a přičinila se o něj dcera tehdejšího prezidenta Alice Masaryková. V dobách komunismu byl Den matek uměle vytlačen MDŽ, avšak po revoluci se Den matek opět postupně dostal na výsluní.

 

Proč?

Je to vlastně prosté, ostatně samotný název Den matek tomu napovídá. Cílem tohoto svátku je připomenout si jedinečnost a nepostradatelnost matky. Na chvíli se zastavit a vzdát jim poctu za všechnu jejich nekonečnou lásku a péči.

Nedílnou součástí tohoto uznání bývá zpravidla nějaký dárek, kterým tu svoji maminku obdarováváme nebo, pokud jsme my samy matkou, tak i dostáváme. V dětství jsou to různé vlastnoručně vyrobené maličkosti nebo sladkosti, naopak v dospělosti je zvykem například květina či něco hodnotnějšího, co naše city k mamince dokáže vyjádřit.

 

Na chvíli se zastav a potěš svoji maminku, nebo pokud jsi onou maminkou, tak sama sebe, symbolickými korálky na náramek s motivy mateřské lásky z mého eshopu. Každý korálek z kolekce Mateřská láska jsem vybírala s láskou k mojí mamince i vlastním dětem a troufnu si říci, že stejnou energii posílám s každým takovým korálkem směrem k Tobě. 

 

Věděla jsi, že?

Na závěr jsem si pro Tebe připravila 10 zajímavostí, které zdobí právě Den matek.

 

1.) Tvoje maminka je jednou z celkového počtu 2,2 bilionu maminek na světě.

2.) Datum, kdy se slaví Den matek se různí podle toho, kde na světě se zrovna nacházíš. V Česku, stejně jako v Německu nebo Španělsku, tento den připadá na květen. Ve Velké Británií je to už březen, naopak například v Thajsku se slaví tento svátek v srpnu - v den narozenin aktuální královny Sirikit.

3.) Mezi dárky, které většina maminek ráda dostává k jejich svátku jsou krásné květiny, sladkosti, nebo nádherné šperky, které toho mnohdy řeknou nejvíce.

4.) Průměrná útrata za dárek pro maminku se různí v závislosti na zemi a zdrojích. Odhaduje se, že například loni v USA bylo v průměru vynaloženo kolem 186 dolarů za jeden dárek, v Kanadě 84 kanadských dolarů, ve Francii 53 Eur a ve Velké Británii v průměru 30 Liber. Napadlo Tě, že je to hodně nebo málo?

5.) Ve Velké Británií se na Den matek uskuteční nejvíce telefonních hovorů z celého roku. Hovory s maminkami způsobují větší zatížení linky až o 37 % oproti jinému dni v roce. Den matek tak překonává třeba i Silvestr či Štědrý den.

6.) Všimla sis někdy, že v naprosté většině jazyků po celém světě slovo "máma" začíná písmenem "m"? ... Maminka, Mother, Mutter, Madre, Mère, Mãe, Мајка ...

7.) Co se týká celosvětového významu Dne matek, tak je to hned po Vánocích a Velikonocích třetí nejoslavovanější významný svátek v roce. A to už  něco znamená.

8.) Je poměrně zajímavé, že muži utratí asi o 35 % více peněz na dárcích pro svou matku než ženy. Jsou to právě určité výčitky, že přes rok nemají na svoje maminky tolik času?

9.) Den matek je také jedním z nejvytíženějších dnů v restauracích a kavárnách. Neméně si tento den pochvalují salony krásy i wellness centra.

10.) V Den matek, ačkoliv se tak jmenuje, často neobdarováváme pouze a jen svoji maminku, ale rádi a často děláme radost svým babičkám, sestrám, tetám nebo sestřenicím. Každá matka si přece zaslouží uznání a pocit, že je pro nás všechny nepostradatelnou osobou.

 

 

Podívej se na stříbrné korálky a přívěsky Daniek se symboly MATEŘSTVÍ A RODINY.