Jin jang

 

Jin a jang je pradávným symbolem čínské kultury, který se vyvíjel po tisíce let. Stručně řečeno, význam jin a jang spočívá v tom, že vesmír je řízen kosmickou dualitou, souborem dvou protikladných a vzájemně se doplňujících principů nebo kosmických energií, které se promítají do našich životů a lze je pozorovat v přírodě.

Filozofie jin jang říká, že vesmír se skládá z protichůdných a vzájemně se doplňujících sil - tmy a světla, slunce a měsíce, mužského a ženského pohlaví. Tato filozofie je stará nejméně 3 500 let, pojednává o ní text z 9. století př. n. l. známý jako Kniha proměn a ovlivňuje filozofii taoismu a konfucianismu. Obecně je jin charakterizován jako vnitřní energie, která je ženská, klidná a temná. Naproti tomu jang je charakterizován jako vnější energie, mužská, horká a světlá. 

Symbol Jin jang se skládá z kruhu rozděleného zakřivenou čarou na dvě poloviny. Jedna polovina kruhu je černá a obvykle představuje stranu jin, druhá je bílá a představuje stranu jang. Tečka každé barvy se nachází poblíž středu poloviny té druhé. Obě poloviny se tak prolínají přes spirálovitou křivku, která celek rozděluje na půlkruhy, a malé tečky představují myšlenku, že obě strany nesou část té druhé. 

Bílá tečka v černé ploše a černá tečka v bílé ploše vysvětlují koexistenci a jednotu protikladů, které tvoří celek. Zakřivená čára značí, že mezi oběma protiklady neexistuje absolutní oddělení. Symbol jin jang tedy ztělesňuje obě stránky: dualitu, paradox, jednotu v rozmanitosti, změnu a harmonii.

Principy jin a jang jsou důležitou součástí východní medicíny. Vůbec nejstarší lékařskou knihou je Klasická medicína žlutého císaře, která se je stará přes 2000 let. Předpokládá se, že k tomu, aby byl člověk zdravý, potřebuje vyrovnat síly jin a jang ve vlastním těle. Filozofie symbolu jin a jang je dodnes důležitá v tradiční čínské medicíně a například fengšuej.

 

A právě moderní výklad symbolu jako určité životní harmonie je důvodem, proč by měl být jin jang jedním ze symbolických korálků na tvém náramku. Bude ti připomínat, že Tvůj život je v souladu. Že všechno zlé je k něčemu dobré a že bez temnoty bys nepoznala světlo. Podívej se na korálek s motivem JIN JANG.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení