Srdce

 

Každý v sobě nosíme ten zvláštní a mocný orgán zvaný srdce. Jaká je jeho symbolika?

Srdce je v dnešní době jedním z nejoblíbenějších symbolů vůbec. Kromě zřejmého spojení se soucitem, láskou a zamilovaností může srdce vyjadřovat spoustu dalších věcí a pocitů. Zmíním zde například proudění tvůrčí energie, která nás povznáší. Někteří považují za podstatu tohoto symbolu právě dualitu, tedy dvojí funkci srdce, kde lze nalézt mnoho symboliky.

Za prvé, fyzicky udržuje, kromě jiných životně důležitých orgánů, celé tělo v chodu. Řízením oběhového systému umožňuje život, který bez něj nemůže existovat. Pumpuje krev, která přenáší kyslík k různým životně důležitým buňkám, orgánům a svalům a také odstraňuje nežádoucí látky. I tím pro nás může znamenat stabilitu a věčnost.

Za druhé udržuje naši energii a průchod emocí. Srdce tak funguje jako zdroj síly našeho těla i našeho bytí. Symbol srdce může také naznačovat dualitu našeho světa, kde se snoubí dobré se zlým, světlo střídá tmu a stejně tak dvě stránky lidské povahy.

Význam srdce jako symbolu je s námi od pradávna. Představa, že srdce je sídlem citů, se zdá stejně stará jako lidstvo samo a až na hrstku kulturních výjimek je na celém světě srdce považováno za nejdůležitější tělesný orgán. Dokonce v roce 1311 se ve Vídni konala velká církevní rada, zaobírala se otázkou, zda duše lidí sídlí pouze v srdci nebo v celém těle. Hodnostáři nakonec došli k závěru, že duše žije v celém těle, nicméně stejně si každý z nás srdce spojuje s našimi city nejspíše proto, že je pro nás tak důležité.

Zvláštní na celém příběhu symbolu srdce je, že si nikdo nevyhradil výhradní právo na jeho používání. Zřejmě je to jeho dokonalý design. Jeho dvě části souměrně překlopené podle středové osy mohou znamenat dva milence, muže a ženu. Podle básníků jakoby duše byla kdysi rozpojena ve dví a znovu nacházela svoji celistvost a rovnováhu, pokud nalezne ve světě jedna část tu druhou a opět splynou v jednu.

Tento symbol si díky jeho unikátnímu tvaru a obsáhlé symbolice oblíbil každý, a tak se rozšířil bez ohledu na kultury do celého světa.

Symbol srdce vyvolává v každém z nás různé emoce. Pro mě jsou to vzpomínky na životní okamžiky, které si v něm uchovám navždy. Momenty z dětství, svatba, narození dětí a nejen to. Všechny tyto okamžiky mám nejen ve svém srdci, ale jsou spjaty s mým náramkem, kde každý jeden korálek pro mě znamená okamžik v životě, který už mi nikdo nevezme. Inspirovala jsem tě? Tak věz, že to můžeš mít stejně …

 

Podívej se na stříbrné korálky a přívěsky se symbolem SRDCE